Zamknij
REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu - a czy wystarczające?

06:00, 02.11.2017 | Materiał partnera
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Depositphotos/Zdjęcie ilustracyjne

Skoro posiadam OC, po co mam płacić za dodatkowe ubezpieczenia? Jeżeli należysz do grupy kierowców, którzy myślą podobnie, niestety musimy Cię rozczarować – samo OC nie wystarczy, żeby mieć pewność, że w razie jakiegokolwiek wypadku, zniszczenia lub utraty auta otrzymasz odszkodowanie. W jakie polisy warto się jeszcze doposażyć? Przekonajmy się.

OC nie wystarczy

Mimo że każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w Polsce musi wykupić ubezpieczenie OC z uwagi na obowiązujące w naszym kraju przepisy prawa, to niestety daje ono bardzo niewielką ochronę. Jego przedmiotem jest wyłącznie odpowiedzialność cywilna kierowcy, dlatego z tytułu OC można wypłacić odszkodowanie tylko osobom poszkodowanym przez właściciela polisy. Dzięki niej kierowca, którzy spowodował wypadek, zarysował inne auto czy zniszczył cudze mienie, nie ponosi odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody, a rekompensata za nie zostaje wypłacona właśnie z jego OC.

Ze swojego ubezpieczenia OC można skorzystać tylko, gdy jest się sprawcą wypadku. Nie działa ono w takich sytuacjach jak np. uderzenie w drzewo, zderzenie z sarną, porysowanie auta przez wandali czy ukradnięcie go przez złodziei. Niestety, tego typu zdarzenia niekiedy mają miejsce, dlatego jeśli chcesz się ochronić przed ich finansowymi następstwami i nie martwić się, że w ich wyniku stracisz lub zepsujesz auto, koniecznie zakup dodatkową polisę. Dowiedz się, jaki masz wybór.

AC – wszystko, czego potrzebujesz

Jeżeli nie chcesz się martwić o auto, koniecznie sięgnij po ubezpieczenie AC. Kto posiada tę polisę, może z powodzeniem wnioskować o odszkodowanie po praktycznie każdej szkodzie, niezależnie od jej sprawcy i wyceny. Kradzież, zniszczenie przez wandali, stłuczka na parkingu, wpadnięcie do rowu – co by się nie stało z Twoim samochodem, z AC zawsze otrzymasz rekompensatę.

NNW – oby się nie przydało

Do obowiązkowego OC i dobrowolnego AC dodatkowo możesz dokupić stosunkowo tanie NNW, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie za ciężkie obrażenia lub śmierć w wyniku zdarzenia drogowego. Polisa NNW obejmuje swoim zasięgiem zarówno kierowcę, jak i pasażerów pojazdu.

Assistance – dla podróżnych

Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc techniczną, medyczną i informacyjną w razie problemów na trasie. Wyobraź sobie, że gdzieś daleko poza miejscem zamieszkania wpadasz do rowu, uderzasz w zwierzę lub po prostu Twoje auto odmawia posłuszeństwa. Co robisz? Dzwoniąc po pomoc techniczną, musisz liczyć się z ogromnymi wydatkami, podczas gdy w ramach assistance możesz ją otrzymać już za kilkaset zł rocznie. Tę polisę szczególnie warto polecić osobom, które często wybierają się w długie trasy i chcą mieć pewność, że w razie potrzeby nie zostaną pozostawione same sobie.

(Materiał partnera)
REKLAMA
REKLAMA
© kolniak24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018