REKLAMA

Patriotyczna niedziela w gminie Kolno

08:40, 03.07.2017 |
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Sylwester Nicewicz

W niedzielę 2 lipca odbyły się obchody 73. rocznicy bitwy pod Piasutnem Żelaznym. Uroczystości rozpoczęły się Apelem Poległych na cmentarzu w Łosewie przy mogile żołnierzy poległych 29 czerwca 1944 r.

Następnie dokonano poświęcenia nowego krzyża, który przy pomniku postawiony został z inicjatywy  Andrzeja Serafina i radnych gminy Zbójna. W imieniu władz gmin Kolno i Zbójna oraz własnym grawerton i podziękowanie za troskę o to miejsce pamięci wręczył  Andrzejowi Serafinowi Andrzej Szymański, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie.

Przy pomniku z nazwiskami poległych w bitwie w 1944 r. wszystkie delegacje  złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Potem odbyła się msza polowa na polanie przy dawnej leśniczówce w Piastunie Żelaznym.  Odprawili ją proboszczowie Parafii pw. NSJ w Łosewie i NS w Dobrym Lesie.

Na zakończenie obchodów grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych szwadron Biała Piska wraz z członkami Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie przedstawili inscenizację bitwy z 29 czerwca 1944 r.

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń. Obecny był również poseł Lech Antoni Kołakowski, ppł Krzysztof Rabek dowódca Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, mjr. Robert Grzeszczyk zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Łomży i Andrzej Serafin z Nadleśnictwa Nowogród.

Organizatorami uroczystości byli  Wójt Gminy Kolno, Wójt Gminy Zbójna oraz Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie. 

Zobacz więcej zdjęć: http://www.foto.nicewicz.pl oraz http://gminakolno.pl

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© kolniak24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018