REKLAMA

Kostrzewa trzcinowa w mieszankach traw rolniczych – charakterystyka, uprawa, zastosowanie

15:02, 12.07.2017 |
REKLAMA
Skomentuj

Jest jedną z najczęściej stosowanych traw w mieszankach rolniczych – kostrzewa trzcinowa wyróżnia się bardzo dobrą wytrzymałością na niekorzystne warunki termiczne oraz wilgotnościowe, a także zapewnia wysokie plony oraz wydłużony okres wegetacji.

Dobranie odpowiednich gatunków traw rolniczych jest bardzo ważne z punktu widzenia plonów. W sprzedaży możemy znaleźć obecnie różnorodne mieszanki, między innymi przeznaczone na pastwiska czy też mieszanki kośne. Znajdujące się w nich nasiona są dobierane specjalnie pod względem miejsca zastosowania oraz przeznaczenia. Właściwie dopasowane gwarantują najlepszą wydajność.

W wielu mieszankach traw przeznaczonych do użytku rolniczego znajdziemy kostrzewę trzcinową. W dużych ilościach jest ona stosowana przede wszystkim w mieszankach przeznaczonych do rozsiewu na terenach trudnych – suchych i narażonych na duże nasłonecznienie.

Kostrzewa trzcinowa – podstawowe wiadomości

Kostrzewa trzcinowa, inaczej trzcinowata (Festuca arundinacea Schreb.) jest gatunkiem rośliny z rodziny wiechlinowatych. Spotykana jest powszechnie na obszarze całego niżu polskiego, a także używana jest jako roślina uprawna.

Roślina ta dochodzi średnio do wysokości 70 centymetrów do 1,2 metra. Ma postać zbitych kępek o głębokich korzeniach dochodzących nawet do 1,5 metra w głąb. Wykształca sztywne i grube pędy kwiatostanów oraz krótsze pędy wegetatywne. Jej liście są dość duże, lancetowate i liczne, w kolorze ciemnozielonym z białym nerwem środkowym. Wiecha kostrzewy trzcinowej ma wysokość do 20 centymetrów.

Kostrzewa trzcinowa jest gatunkiem dość agresywnym i może wypierać innego rodzaju trawy.

Kostrzewa trzcinowa – wymagania

Naturalnie kostrzewa trzcinowa występuje na różnorodnych rodzajach gleb. Spotykamy ją na siedliskach suchych, a także okresowo podmokłych – glebach torfowych i murszowych. Dobrze rozwija się na glebach mniej żyznych, zdegradowanych, zasolonych. Jest to roślina o dobrej zimnotrwałości, która nawet w trakcie łagodniejszych zim zachowuje zielony kolor.

Dobrze rośnie na różnych glebach, także w niższych temperaturach, a żywotność utrzymuje do jesieni. Optymalne do jej rozwoju zapewniają gleby wilgotne, żyzne i bogate w przyswajalny azot.

Kostrzewa trzcinowa – zastosowanie

Dużą zaletą kostrzewy jest jej szybki odrost oraz wysokie plony, dlatego najczęściej stosowana jest w mieszankach kośnych. Niemniej jednak zawiera ona duże ilości krzemionki, lignin, celuloz i hemiceluloz, dlatego jej smakowitość dla zwierząt jest niższa. Ponadto posiada w składzie alkaloidy i glukozydy cyjanogenne i może kumulować azot azotanowy. W sprzedaży znajdziemy jednak coraz częściej mieszanki nasion traw zawierające kostrzewę trzcinową udoskonaloną, dlatego dobrze sprawdza się ona przy produkowaniu suszu, siana czy sianokiszonek.

Wartość pastewna kostrzewy trzcinowej różni się w zależności od momentu zbioru. Wobec tego wymagany jest jej cykliczny zbiór w odpowiednim stadium rozwojowym. Największa wartość pastewna dotyczy zbioru wczesnego, natomiast późniejszy zbiór przekłada się już na niższą strawność rośliny.

Dzięki swoim właściwościom przeciwerozyjnym oraz dobremu zadarnianiu stosowana jest ona do zasiewania skarp i poboczy. Warto także wspomnieć, że karłowate odmiany kostrzewy trzcinowej stosowane są również na trawniki. Najlepiej sprawdza się ona na nawierzchnie silnie eksploatowane, dlatego możemy znaleźć ją w mieszankach rekreacyjnych, sportowych.

Podsumowując, jeżeli poszukiwana jest mieszanka nasion traw przeznaczonych na tereny wymagające, w tym narażone na suszę, warto zdecydować się na te zawierające kostrzewę trzcinową. Sprawdzi się ona świetnie tam, gdzie inne gatunki traw nie wzejdą lub dają bardzo mały plon. Więcej informacji pod tym linkiem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© kolniak24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018